14.11.2005

Ať zvony svobody zní

Autor: Bill Buck, Raquel Velasco (BBRV Blog)
Překlad: Syner

HTML: Luky

Vedran Vučič uslyšel zvonění a má úkol. Vedran je prezident Linuxového Centra (Srbsky Centar) v Bělehradu. O Vedranovi a jeho práci jsme se mohli dočíst v článku pro telekomunikační fórum TELFOR s názvem Role of NGOs in Use and Design of Free Software in Developing Countries (Účel NGOs ve využití a vytváření volného software ve vývojových zemích). TELFOR 2005 se pořádá v Bělehradě v Srbsku na konci tohoto měsíce.


Žádný člověk není ostrov...

Jednou z mnoha Vedranových aktivit je pořádání prosincového školícího programu pro lokalizace výukového software pro menšinové vrstvy pod záštitou Linuxového centra. V tomto případě se jedná o Romy z Maďarska, Slovenska, Bulharska, Makedonie, Srbska a Montenegra. Výukový software se momentálně překládá do romského jazyka a bude dokončen na ODW.

S Vedranem jsme uspořádali program do těchto celků:

I. fáze - "seznámení"

Teď se nacházíme v této fázi. Požadujeme vytvoření stránky, organizační registrace byly řádně provedeny a to co zbude se nakonec udělá na počítačích, které dodáme my.

II. fáze - Podpora vytvoření Internetové kavárny/Počítačové laboratoře

Poskytneme více počítačů za běžnou nebo zvýhodněnou cenu. Vedran bude potřebovat nějakou finanční výpomoc odkudkoliv, třeba z Open Society Instutu. Ztělesněním snahy o úspěch uživatelů a vývojářů musí být koncepty Free/Libre a Open Source Software (FLOSS). Zmínka o romském projektu nahoře je dobrý příklad.

III. fáze - Poskytneme schémata, nosné (gerber) soubory, a seznam materiálů k udělání všeho, aby mohl postavit svoji vlastní výrobu a vyrábět svůj vlastní hardware. V první řadě musí mít finanční podporu, aby mohl výrobu zaplatit, dokončit ji, a zvládnout distribuci v jeho zemi. Na oplátku po něm budeme požadovat licencování naší abstraktní hardwarové vrstvy a implementaci Open Firmware (HAL/OF). Usilujeme o udržení celosvětové platformní kompatibility a to znamená, že je potřeba podchytit určitou kontrolu hned ze začátku a udržet nějakou tu organizovanost. Doufáme, že to bude první Free/Libre a Open Source Hardware (FLOSH) platforma. Pravděpodobně to uděláme přes GPL a začneme s PegasosPPC a/nebo s deskou EFIKA 5K2 (EFIKA video divx, mp4). Všimněte si, že u poslední verze EFIKY jsme vyměnili PCI slot za AGP.

Naše FLOSS/FLOSH prezentace zdůrazňuje důležitost místního vlastnictví vývojového procesu a důvod, proč se volný software a otevřený hardware stává vodítkem celé nové generace příležitostí a svobody pro ty, kteří takovou příležitost a svobodu doposud neměli.

Žádný člověk není ostrov...

Pokračuj ve skvělé práci Vedrane!

R&B :-)