10.11.2005

Žádný člověk není ostrov II

Autor: Bill Buck, Raquel Velasco (BBRV Blog)
Překlad: Syner

HTML: Luky

Žádný člověk není ostrov, sám o sobě celistvý, každý tvoří kus pevniny, část souše. A když moře smyje hroudu z pobřeží, zmenší se Evropa, právě tak, jako by zmizel poloostrov nebo dvorec Tvého přítele, nebo Tvůj dvorec. Smrt každého člověka mne umenší, neboť jsem část lidstva. A proto se nikdy nemusíš ptát komu zvoní hrana. Tobě zvoní.

John Donne (1573-1631) anglický básník

Není moc jednoduché číst angličtinu z roku 1624. Zjednodušeně, celé lidstvo je propojeno a všichni lidi se pevně drží sami sebe navzájem, jeden za druhého, jeden za všechny a všichni za jednoho.

V roce 1624 zvonil zvon pro všechny, kteří ho mohli slyšet, aby věděli, že někdo zemřel. Takto zvonil celá léta také při šťastných událostech. O nějakých třista let později Komu zvoní hrana dala název knihy, kterou napsal Ernest Hemmingway. Je zajímavé se na chvíli pozastavit u této knihy než přejdeme zpět k Donnovi.

Hemmingway psal o Občanské válce ve Španělsku (1936-39), což vlastně čistě ideologicky ukazuje boj mezi nadvládou (fašismem/anti-demokracií) a svobodou (socialismem-komunismem/demokracií). Fašistická monarchie na jedné straně a vlastenci nebo republikáni na straně druhé. Můžeme říct, že vlastenci, protože lidová fronta sestavila koaliční vládu na základě národních voleb v roce 1936. Přečtěte si knihu!

Maurice Thorez, francouzský komunistický vůdce, povolal mezinárodní síly dobrovolníků, aby bojovali za republiku. Přihlásilo se jich hodně, nepochybně z mnoha různých důvodů (Stalin a kominterna zřídili mezinárodní náborové centrum v Paříži, ale to co inspirovalo vojáky byla svoboda a proto přišli. Během Španělské občanské války bojovalo na straně republikánů 59 380 dobrovolníků z pětapadesáti zemí. Z toho bylo : 10,000 Francouzů, 5,000 Němců, 5,000 Poláků, 3,350 Italů, 2,800 Američanů, 2,000 Britů, 1,000 Kanaďanů, 1,500 Jugoslávců, 1,500 Čechů, 1,000 Maďařů a 1,000 Skandinávců.

Zpět k ostrovům...

Když neberem v úvahu ideologické rozdělení, tak naše zeměpisné rozdělení nemůže být nikdy popsané tak, jak to Donne popsal v 17. století, že jsme ostrovy. Fyzicky je to stále pravda, ale to, co zabralo Magellanovi roky (a jeho život), jsme byly my schopni udělat ve smyslu komunikativním také, ale za jeden nebo dva dny ...

World World World
Cestováním z východu, Ostrovy Faroe, Kanáry, Dominikánská republika...

World World World
Hawai, Tasmánsko, Mauricius...

World World World
Kypr, Sicílie, Ibiza...a kolem celého světa!

V tuto dobu jsme všichni pozemšťani a pozemsky propojeni a je jedno, jestli používáme mobil se Symbianem, notebook s Linuxem, A1200 s AmigaOS nebo ODW s několika dalšími možnými operačními systémy. Mnozí z nás (ale to neznamená, že všichni), ať už jsme kdekoliv, máme možnost se tohoto zúčastnit svobodně.

Dokončení v příším blogu s názvem:

Ať zvony svobody zní!

Děkujeme, že jste se stavili!

R&B :-)