Letos v září tomu bude už předlouhých 9 let, co jsem se stal šťastným majitelem Amigy. A přestože loni (shodou okolností taky v září) mi do sbírky přibyl i bráška Pegasos Druhý, rozhodně se nehodlám té báječné mašinky, která má srdce, v nejbližších 2800 letech zbavit! Ale ve svém počítačovém portfoliu mám ještě jeden, tentokráte osmibitový zářez. Opuštěn, nevyužit, avšak nikdy nezapomenut odpočívá u mě doma na čestném místě ve skříni DIDAKTIK M. Báječný slovenský klon legendy, jež přivedl na svět Sir Clive Sinclair. Ano, důvod, proč teď usilovně tepu do klávesnice, je jenom jediný :
Vzhledem k tomu, že rád vzpomínám na staré dobré časy, přepadne mě občas nostalgická touha po tomto báječném stroji a taxe opět propadám časoprostorem o nějakých 20 let zpátky, kdy Amiga byla ještě pouhým snem (DÍKY BOHU POZDĚJI ZREALIZOVANÝM!!!) a kdy měli počítačoví nadšenci v podstatě pouze 3 rozumné možnosti ke koupi : C64, Atari nebo právě Spectrum.
Donedávna jsem k toulkám v minulosti využíval Amigu. Ta mi poskytla rychlý, stabilní a spolehlivý ZXAM emulátor, který mi ale brzo přestal stačit, neboť emuloval jen 48k Spectrum, nepodporoval některé druhy snapshotů a navíc byl v některých věcech poněkud "user-unfriendly". Ovšem jednoho nádherného dne mi jako blesk z čistého nebe spadl do klína ASp (alias AmigaSpectrum emulator) od sympatického chlapíka jménem Ian Greenway - samozřejmě se objevil na nepřekonatelném Aminetu! Byl systémově čistě naprogramovaný (multitasking...), suprově rychlý, nabídl pohodlné GUI, byl široce konfigurovatelný a HLAVNĚ mu nečinil naprosto žádný problém přeměnit moju nabušenou Amigu v nabušené:-)) Spectrum 128K včetně modelu +2 vyráběného Amstradem - žádný jiný emulátor Spectra na Amize od tohoto momentu neměl ani tu nejmenší šancu!
Potom do mého života vtrhl Pegasos a i když Amiga má stále své neohrožené místo na druhém stole vedle něho, zákonitě přišla otázka "Co takhle Spectrum a MorphOS?"... Následovala strašná katastrofa! Na MorphOS-news.de jsem objevil SDL emulátor fbzx. Možná si pamatujete jaxem tenkrát běsnil na konfeře:-) On totiž fbzx je naprosto suverénně nejhorší program, se kterým jsem se kdy setkal, protože autor v readme upozorňoval, že "doporučuje G4/1GHz!!! G3/600Mhz je prý PŘÍLIŠ POMALÝ na to, aby emuloval Spectrum i se zvukem". HA! Nebudu se tímto pasqvilem už nikdy více zabývat pokud ho autor neurychlí aspoň milionkrát. Mimochodem, na mojí G3 byl fbzx nechutně pomalý i s vypnutým zvukem...
Právě v ten okamžik mě napadlo prozkoumat internet, jestli "náhodou" neexistuje MorphOS port ASp. No a byl jsem úplně šokován!!! ASp je totiž vyvíjen už od roku 1996 (tedy CELOU tu dobu, co mám Amigu!) až dosud!!! Od první chabé verze 0.62 Ian udělal neuvěřitelnou spoustu práce a dotáhl to až na právě recenzovanou aktuální 0.86b, kterou úspěšně provozuju pod MorphOSem už přes dva měsíce. Na Amize mám verzu 0.75 (AGA+Paula) a za těch několik updatů autor přidal to nejpodstatnější - RTG a AHI. Dokonce se v guide nějaké starší verze (tuším 0.82, je někde na ARCD) zmiňoval, že ASp by měl teoreticky šlapat právě pod MorphOSem a OS4. V 0.86 už o MorphOSu řeč není, ale zaručeně prý funguje pod OS4 a na jakékoli mašině s GFXkartou a zvukovkou, což my Pegasáči samozřejmě splňujem; ostatně, kdyby ASp pod MorphOSem nejel, tahle recenze by nikdy nevznikla, není-liž pravda, don't you think, nicht wahr?:-))
Jestliže stejně jako já vlastníte nějaká starší čísla časopisu BIT, nalistujte si v nějakém čísle z ročníku 1994 inzerát, v němž firma Ultrasoft nabízela emulátor Spectra pro PC za 799 korun! Dnes je naštěstí doba totálně jiná a stejně jako vlastníci všemožných jiných platforem máme zadarmo možnost hrabat se v bezedném moři desítek tisíc programů, her a dem napsaných pro jeden z největších vynálezů minulého století. Díky lidem jako je Ian Greenway nám využití Pegasose stouplo zase o nějakých pár desítek bodů nahoru a je to další potvrzení, že nákupem nástupce Amigy jsme snad chybu neudělali. Pokud máte ke Spectru alespoň nějaký vztah, taxi určitě tento dar z nebe stáhněte a věřím, že mi dáte za pravdu...