PIANETA AMIGA 2004

Zaostřeno na účastníky akce

Originál : DoctorMorbius_FP
Volný překlad : pecaN


         Jak už napovídá titulek tohoto kousku, pokusím se v krátkosti zamyslet nad lidmi, kteří letošní show navštívili a s nimiž jsem měl možnost vyměnit si pár názorů a nápadů. Rozdělil bych je na 3 skupinky :
        

  1. Šílenci stále doufající ve znovuzrození Amiga-like mašinek, které si ukousnou alespoň kousíček trhu.Pozor, nebuďte uražení touto na pohled hrubou charakteristikou - ono tohle vlastně vystihuje téměř každého v naší pegasácké komunitě i v komunitě okolo AmigaOne a já se hlásím do první řady... (jo, tak to budeš hned vedle mě - pecaN)
            
  2. Lidi co před lety naši milovanou a jedinou Amigu opustili a přišli jenom tak ze zvědavosti. Všichni žasli při pohledu na Pegasos a AmigaOne, protože nečekali, že uvidí nový hardware. pozn. pecaN - copak to proboha jde, opustit Amigu a VUBEC se nezajímat o její další osud?!!!
            
  3. A poslední grupu nám tvoří nešťastníci podobní těm výše zmíněným, kteří ale znají Pegasos i A1 a dorazili jen proto, že jsou znuděni Wintelem, AMD atp... a to jak hardwarem, tak softwarem.

         Velmi důležití pro nás jsou "trojkaři". Cerstvá krev vlévající se do žil naší upadající komunity (s tímhle nesouhlasím - pecaN), původní Amigáči vracející se ke své domovské platformě se zkušenostmi nabytými z opravdového světa počítačů. (a co říkáte tomuhle? - pecaN). Mají moc rádi Amiga-like OS, protože velmi dobře vědí, co od takového systému očekávat. Ale na prvním místě je pro ně Linux, protože už ho na PC/MACkovi používají. A nevadí jim, že přechodem na PPC architekturu ztratí nějaké MHz ve výpočetním výkonu - prostě už mají plné zuby x86 šrotu.

         Tolik touží po elektronické svobodě, že dávají sbohem svým nadupaným PPC MACům s výkonnou, ale uzavřenou architekturou a MACOSem. A oblíbili si Pegasos protože má OpenFirmware. Těší se na to, že na Pegáskovi rozjedou Crux, Debian, Gentoo a jiné Linuxí varianty a MorphOS považujou za jakýsi bonus, který jim náš svět může nabídnout. MorphOS je důležitý faktor při jejich rozhodování se o návratu, ale ne ten hlavní.

         Potřebujeme, aby všichni tito uživatelé dali naší platformě nový impuls, aby rozšířili naši komunitu. Hardcore Amigisti jako jsme my nestačí na to, aby Pegasos přežil, i když naše komunita se stále rozrůstá a v budoucnu snad stále bude... Je ale potřeba, aby tito "nově příchozí" objevili živý, vyvíjející se MorphOS, jinak o něj ztratí zájem a budou se věnovat jen Pegovi+Linuxu. MorphOS má momentálně svou jedinečnost, svou sílu, kterou musíme chránit, jinaxe malá komunita vývojářů, tvořících freeware nebo komerční soft, rozpadne. Pokud se současný stav nezlepší, tato jedinečnost pomalu vymizí a začne zkáza MorphOSu...

         Na závěr výzva pro všechny, kteří nechtějí, aby se tento osud naplnil : Buďte konstruktivní!!!