Lukáš Stehlík (Luky), 01. 08. 2006
poslední aktualizace 01. 02. 2007

Ladíme MorphOS 1.4.5

Magic User Iterface 4.0, Ambient 1.43

3. Magic User Interface (MUI) 4.0

Grafické rozhraní MorphOS 1.4.5 je založené na Magic User Interface (MUI) 3.9 pro PowerPC. Aktualizace na nejnovější MUI 4.0 je nutná, pokud chcete používat novější verzi grafického prostředí Ambient. Jestliže vynecháte instalaci MUI 4.0 a nainstalujete jednu z nejnovějších verzí Ambientu (od verze 1.41), systém bude pod MUI 3.9 nestabilní! Nové MUI 4.0 implementuje kompletní nahrazení původních ASL requesterů (dotazy na otevření nebo uložení souboru) moderními a hezčími MUI requestery. Také nabízí nové requestery pro výběr fontu, které najednou zobrazí náhledy všech fontů, dále přepracované nastavení (aplikace okamžitě reagují na jeho změny), nové možnosti výběru barev, pozadí a orámování všech objektů apod.

Domovská stránka: http://www.sasg.com/mui/ (pozn. hodně staré MUI 3.8 pro AmigaOS)
Aktuální verze: MUI 4.0 beta, 22. 09. 2006 (k 01. 02. 2007)
Download: muibeta_20060922.lha

Instalace:

  1. Rozbalte muibeta_20060922.lha
  2. Nakopírujte obsah adresáře "Classes" do MOSSYS:Classes/MUI
  3. Nakopírujte obsah adresáře "Libs" do MOSSYS:Libs
  4. Nakopírujte obsah adresáře "Prefs" do MOSSYS:Prefs
  5. Restartujte MorphOS

Screenshoty:

MUI4 Beta ASL Replacement

Více na http://nogfx.free.fr/morphos/mui4/


4. Ambient 1.43

Grafické prostředí Ambient se již více než rok díky Ambient Open Source Teamu vyvíjí velmi rychlým tempem. Od dob "osekané" verze Ambient 1.41SE pro MorphOS 1.4.5 se toho změnilo opravdu mnoho (soubor změn má přes 170 kB). Mezi hlavní novinky patří možnost lokalizace grafického prostředí a český překlad, rozpoznávání typů souborů na základě definovaných filetypů, interní prohlížeč obrázků, náhledy obrázků, nástrojová lišta, vyhledávání souborů, seznamy souborů s malými náhledy, nové možnosti v nastavení, volitelná implementace "Můj MorphOS" (obdoba Tento počítač z Windows), příkaz DO pro spouštění definovaných akcí na souboru z příkazového řádku, nastavní klávesových zkratek, optimalizace a spousta dalších novinek.

Domovská stránka: http://morphosambient.sf.net
Aktuální verze: Ambient 1.43, 27. 01. 2007 (k 01. 02. 2007)
Download: Ambient 27.01.2007, denní verze na http://morphosambient.sf.net/daily

Instalace:

  1. Archív Ambientu rozbalte
  2. Nainstalujte Ambient pomocí skriptu "Install"
  3. Pokud jste již používali jeden z nových Ambientů, instalace Vám nepřehraje soubor SYS:Prefs/Ambient/Advanced.conf. Zkontrolujte soubor "Prefs/Advanced.conf,default", zda neobsahuje nové možnosti voleb (hned na začátku je číslo verze, které můžete porovnat s verzí souboru "SYS:Prefs/Ambient/Advanced.conf").
  4. Restartujte MorphOS

Typy souborů:

Ambient 1.43 rozezná základně přes 160 typů souborů (databáze v souboru recognition.db). K některým z nich jsou přednastaveny základní akce, které lze provést na základní instalaci MorphOS 1.4.5 (např. rozbalení archívů). Ambient je samozřejmě možné rozšířit o externí filetypy v adresáři SYS:Prefs/Ambient/filetypes, které doplní nebo nahradí interní typy souborů a skýtají tak velké možnosti v propojení Ambientu s libovolnou utilitou. Nedoporučuji Vám stahovat archivy externích filetypů ze sekce Contributions na stránkách Ambientu, jsou již staršího data (únor 2006) a neodpovídají rychlému vývoji interní databáze Ambientu. Po domluvě mailem Vám mohu zaslat připravené externí filetypy se spoustou různých skriptů, které se daly nedávno stáhnout z netu (link už bohužel nefunguje) a které používám - po změně jednoho jediného souboru (cesty k programům) získáte spoustu užitečných funkcí pro práci se soubory v novém Ambientu 1.43. Nový link na typy souborů ze sekce Contributions na stránkách Ambientu: Filetypes20061027.lha.

Základní ikony:

Každý typ souboru může mít svoji základní ikonu, která se zobrazí, pokud soubor nemá vlastní ikonu. K Ambientu však takovéto základní ikony nejsou přiloženy. Proto Vám vřele doporučuji balík def-icons.lha, který obsahuje 162 PNG ikon pro typy souborů, které jsou základně definované v nejnovějším grafickém prostředí Ambient 1.43. Archív rozbalte na libovolné místo na disku a zkontrolujte, zda je v nastavení Ambientu cesta nastavená na tento adresář (základně SYS:Prefs/env-archive/sys). Není nutný restart MorphOS.

Nástrojová lišta: (aktualizace 12.09.2006)

Oficiální denní verze Ambientu neobsahují obrázky pro nástrojovou lištu (narozdíl od některých neoficiálních "kompletnějších" vydání - avšak méně často vydávaných). Naštěstí vzniklo hned několik verzí obrázků pro nástrojovou lištu - viz stránky Ambientu, sekce Nightly Build, úplně dole pod nadpisem "Contributions". Na Aminetu (nebo přes Czech PUG software) lze stáhnout také toolbar ikony pro Ambient (toolbarimages.lha). Obrázky je potřeba nakopírovat do adresáře MOSSYS:Ambient/images, bez tohoto rozšíření oficiální denní verze Ambientu budete poněkud zmateni stejně vypadajícími tlačítky v toolbaru.

Při druhé aktualizaci Ambientu již můžete vynechat dohrávání typů souborů, základních ikon i obrázků pro nástrojovou lištu.

Screenshoty:

Ambient Ambient

Více na http://morphosambient.sf.net


Předchozí díl: MorphOS 3D Update Pack R2 a PowerSDL 11.8
Další díl: Poseidon USB 3.3 a FAT95 3.11