Kapitola pátá - Kdo potřebuje MorphOS
-------------------------------------

Předchozí řádky ukázaly, že MorphOS nelze brát jako hlavní OS pro plně profesionální použití. Avšak MorphOS lze pro určitou profesionální práci použít, a pro poloprofesionální a zájmové využití je velmi dobře vybaven. A navíc, většinu nás, současných uživatelů MorphOSu, tato omezení až zas tak moc netrápí, oceňujem hlavně jeho velikost a rychlou odezvu. A ti zkušení dokážou nahradit snad vše, co jim v MOSu chybí, pomocí shareware, freeware nebo již existujícího komerčního softu - ať už amigáckého, nebo toho, co je ve vývoji pro MorphOS. Tihle frajeři dokážou z MorphOSu vyždímat maXXimum a odměnou jim je rychlá odezva neporovnatelná s jakoukoliv jinou platformou. Navíc je MorphOS dokonale imunní vůči virům, trojanům, spyware a jiné zvěři pobíhající po inetu. Pokud je to nezbytně nutné, můžou si skrz Linux nainstalovat MacOS (MacOnLinuxx) a využívat FireFox nebo Office, případně použít RDesktop k ovládnutí nějaké vzdálené PC mašiny.


ShowGirls

Jiní potenciální přeběhlíci k MorphOSu se mohou rekrutovat z řad těch, jenž nechtějí trpět v okovech Windows nebo mají klaustrofobickou paniku z nekonečných hlubin Unixoidních systémů, jejichž plné pochopení je jen pro vyvolené. MorphOS je též tou nejlepší cestou pro nostalgické amigáče, jimž nevyhovuje umělé prostředí WinUAE, jenž Amigu NIKDY nenahradí. Navíc by se na MorphOS jakožto systém pro specifický trh mohla napojit skupina programátorů, vyvíjejících specifický soft. Těm by mohl MorphOS svým pohodlím vyhovovat, navíc by získali obrovskou výhodu stát se členy komunity, jejíž 30 procent jsou zkušení programátoři ochotní podělit se o své zkušenosti. Vývoj MorphOSu by pak mohl postupně odbourat současná omezení a vytvořit základnu pro nové majitele Pegasosu, jenž objeví nové horizonty a rozšíří naši malou okřídlenou komunitu.


Závěr
-----

Tímto článkem jsem se chtěl pokusit demonstrovat, že se na vývoji MorphOSu živě pracuje - sice pomalu, ale jistě! Zdobí ho jeho velikost a rychlost, nepotřebuje k životu mamutí harddisky, vystačí si s malým množstvím paměti (v poměru s Wintelem/Linuxxem, samozřejmě) a spokojí se i s low-end procesorem. Zkuste si představit brutálně rychlý operační systém kompletně umístěný na jedné malé flashrom...

MorphOS potřebuje lidi, schopné rozpoznat a využít jeho speciální vlastnosti a zajímavé možnosti. Jejich příchod na naši platformu může být tím impulsem, jenž by mohl odstartovat novou (komerčně podporovanou) vlnu vývoje. Některé čtenáře snad zaujme výkonnost, flexibilita a jakási tajemnost MorphOSu. A možná se chytne i nějaký manažer, který by mohl vycítit novou příležitost pro svou firmu, a pomoct nám tak spoluvytvářet šťastnou budoucnost pro náš oblíbený MorphOS.



ZPĚT NA VÝBĚR KAPITOL