Kapitola čtvrtá - Vývoj MorphOSu
--------------------------------

Ve svých začátcích byl MorphOS jenom sen, který se díky několika velmi talentovaným mladým vývojářům pomalu stával skutečností. Platformou pro náš okřídlený operační systém se stal hardware vyvíjený firmou Bplan (nyní hardwarová odnož Genesi) - MorphOS byl jediný OS schopný využívat tento hardware a tudíž byl jeho vývoj podporován a urychlován. V posledních dvou letech se však vývoj MorphOSu téměř uložil k předlouhému spánku díky sporům MorphOSTeam vs Genesi. Genesi se nyní zaměřuje na vývoj nového hardware, další vývoj Open Firmware, no také na jiné operační systémy, především na všemožné distribuce Linuxu. To pro ni znamená možnost oslovit mnohem širší základnu uživatelů a tudíž větší přítok zlaťáčků do bezedné pokladničky.

Boží mlýny melou pomalu, ale jistě - a to samé by se dalo říci i o současném vývoji MorphOSu. Přes výše zmíněné zpomalení díky bohu neustále pokračuje a dal by se rozdělit do několika částí:

1) Jádro boot.img - tohle má na starosti výhradně MorphOS Team. Vždy po důkladném testu nové vylepšené verze je uvolněn iso obraz celé instalace MorphOSu, který je samozřejmě zdarma pro všechny uživatele MorphOSu. O současném vývoji si zatím pouze šeptají vrabci na střeše, ale je například známo, že vývojáři už používají nový, mohutně vylepšený boot.img, který nám například přinese podporu Altivec pro High-end PowerPC proesory a z toho plynoucí příjemné zrychlení.

2) Ostatní části systému jsou updatovány a distribuovány v balíčcích pro uživatele MorphOSu. Tyto updaty přidávají nové funkce, opravují chyby a nenápadně naznačují, co můžeme čekat od příštích verzí. Typickým příkladem této updatovací politiky jsou MUI4, AHI6, Poseidon 3.3, 3D podpora pro grafárny, knihovny...

3) Vývojářská open source scéna - ta je velice aktivní, uznávaná, mohutně se diskutuje na různých fórech... Nejzářivějším příkladem je samozřejmě Ambient, v jehož vývoji mají své dlouhé prsty i někteří členové MorphOS Team. Ambient se vyvíjí s větrem o závod a většina změn je ihned patrná a viditelná. Snad každý den je mrsknuta na web nová verze ke stažení a otestování.

4) MorphOS Bounty program - ve snaze přilákat nové vývojáře byla vytvořena tato "Kniha přání", kde se hromadí nápady uživatelů i programátorů na nový software, který nám dosud chybí. Z výsledků této aktivity zmiňme třeba SFS Doctor, MosNet nebo MorphUP. Skrz Bounty program také uživatelé "popohánějí":-) členy MorphOS Teamu při vývoji určitých specifických částí MorphOSu, například právě chybějící nativní verze rexxsys.library.

Výsledkem tohoto poněkud anarchistického a roztříštěného vývoje by měl být velice ambiciózní MorphOS 1.5. Tato verze by měla definitivně odstranit potřebu externích programů a měla by MorphOSu pomoci prorazit i mimo amigáckou komunitu. Bohužel datum vydání je stále ve hvězdách a rozhodně to nevypadá na brzký příchod spasitele:-( Jeden z vedoucích vývojářů Frank Mariak mi napsal, že MorphOS je teprve na cestě, protože ještě není zcela jasné, co všechno by vlastně ve verzi 1.5 mělo být...


CubicIDE

Jedním z nejdůležitějších pozitiv kompatibility MorphOSu s AmigaOS je to, že z MorphOSu lze spustit téměř všechen komerční software zakoupený (ehm... - pozn. pecaN) pro Amigu, samozřejmě s odpovídající rychlostí PPC procesoru. Naše MorphOS/Pegasos platforma rozhodně nevyrostla z ničeho! Ačkoli Commodore oficiálně zesnul 29.dubna 1994, spousty amigáckých aplikací byly a jsou vyvíjeny i dávno po skonu této firmy, jež nám dala naši nejmilejší Amigu. Ze stále vyvíjených programů jmenujme velice výkonný a propracovaný Pagestream (přeběhl nám i na PC, Linux, MacOS a samozřejmě máme i nativní PPC MorphOS verzi) nebo programátorskej texťák GoldED (který se stal základem pro současný CubicIDE), spolupracující se všemi významnými progamovacími jazyky a vývojářskými kity pro AmigaOS/MorphOS. Pokračovatelem legendární Scaly (je s ní plně kompatibilní) je pak výstavní kousek Hollywood, jenž si vzal vše dobré ze Scaly, přičemž samozřejmě plně využívá schopnosti moderních grafických karet.

Nicméně, pokud má počítačová platforma malou uživatelskou základnu, což je i případ MorphOSu, pak nemají potenciální vývojáři nového softu rozhodně na růžích ustláno, protože patlat se s vývojem komerčního programu který si pak koupí (nebo spíš "koupí" - pozn. pecaN) pár lidí je samozřejmě totální zhovadilost. No a vůbec celkově ubývá i kodérů open source softu. Ti stávající jsou příliš zaneprázdnění svými projekty a na nové nezbývá čas. V takovém případě nezbývá nic jiného než určitý prográmek prostě přeportovat, což může až nechutně příjemně zkrátit dobu vývoje.

Při tvorbě AmigaOS se autoři v mnohém inspirovali Unixem, což se samozřejmě odrazilo i v ABox API MorphOSu, takže přeportování utilitek, prográmků a gamesek z Unixu a dnes hlavně z Linuxu není až takový velký problém. Dvě specifické systémové knihovny ixemul.library a ixnet.library velmi ulehčily portování aplikací, vyžadujících speciální Linuxí rutiny. Dokonce i takové komplexní aplikace jako MPlayer, MEncoder, MLDonkey, E-UAE, MAME nebo Blender byly snadno portnuty na MorphOS.


Blender


Mplayer

Hlavními překážkami při kódování portu jsou :


* absence funkce ()fork v AmigaOS a ABOXu MorphOSu
* AmigaOS a MorphOS nejsou plně kompatibilní s POSIX (API pro Unix kompatibilní systémy)
* extrémní náročnost při portování GUI


Linuxí GUI jsou založena na systému oken, jenž není integrován přímo v systému. Kromě zastaralého portu X-Windows nebyl žádný jiný Linuxí systém oken portován na AmigaOS/MorphOS. To by však stejně bylo k ničemu, neboť by to byla velmi namáhavá práce práce a navíc i ten nejmenší systém oken je minimálně pětkrát větší než samotný MorphOS - a ten by tak ztratil svou lehkost, štíhlost a eleganci a stal by se jen dalším nechutným a zbytečným Linuxím klonem. Takže na rozdíl od jiných platforem se AmigaOS a MorphOS mohou rozloučit třeba s takovou Mozillou nebo OpenOffice - absence takových programů pak znamená nekompatibilitu se zbytkem počítačového světa, což je samozřejmě hlavní překážkou pro to, aby se MorphOS prosadil na trhu osobních počítačů.


UAE_Superfrog

Když si codeři uvědomili, jak zbytečné je portovat nechutně velké distribuce Linuxu na MorphOS, rozhodli se jít na věc jinak. Rozjel se vývoj balíčků, které přesměrovávají všechna volání základních struktur jednoho systému na jejich ekvivalenty v jiném systému. Prvním takovýmto balíčkem je KHTML (tvorba html) vyvíjená sdružením KDE. V přípravě je gigantický balíček převádějící KHTML do MUI (pravděpodobně na konci roku 06). Případný úspěch tohoto projektu silně ovlivní budoucnost MorphOS/Pegasos. Uživatelé MorphOSu by tím získali moderní a výkonný browser, který nám zatím chybí. Případní noví uživatelé by měli o důvod méně o MorphOSu pochybovat a navíc by to jistě podpořilo další aktivity v tomhle směru (Open Office portování).ZPĚT NA VÝBĚR KAPITOL