Kapitola druhá - Charakteristické rysy
--------------------------------------

Jádro MorphOSu si vesele žije v souboru boot.img, který musí být ubytován na bootovacím partitionu harddisku (nebo na cd/cdrw a bůhvíčem ještě:-)). Tento soubor je nahrán Open Firmwarem a spouští mikrojádro Quark plus další základní nízkoúrovňové komponenty MorphOSu. Zbytek systému tvoří soubory natřískané na harddisku.

Amiga je charakteristická svými výkonnými nízkoúrovňovými softwarovými vychytávkami ovládanými skrz mikrojádro Exec, jako jsou preemptivní multitasking, komunikace mezi procesy atd. O těchto věcech si v pozdních 80. letech minulého století mohly ostatní platformy (PC, MAC, Atari) nechat jen zdát. MorphOS samozřejmě všechny tyto možnosti obsahuje, Quark navíc podporuje více moderních vlastností jako jsou ochrana paměti, virtuální paměť atd. Poskytuje také několik rozhraní, kde mohou nezávisle běžet virtualizované operační systémy. Momentálně jsou implementované 2 tato rozhraní: QBox, který se používá pouze pro nízkoúrovňové procesy a ABox, který poskytuje speciální API (Application Programming Interface) pro programy a aplikace.


About MUI ABox je plně kompatibilní s AmigaOS3.1 (poslední verze systému Amigy vydaného zesnulou Commodore) a společně s emulací v reálném čase nazvanou Trance zaručuje vysokou kompatibilitu se spoustou systémově napsaných amigáckých programů. Avšak téměř všechny suprové gamesky, které proslavily Amigu v 80. a 90. letech 20. století, pod MorphOSem nepoběží. Amigy jsou vybaveny zákaznickými čipy pro audio a grafiku, jejichž struktura je samozřejmě absolutně nekompatibilní s moderním systémem typu MorphOSu. Takže pokud si chcete zapařit nějakou vaši starou oblíbenou smažbu, musíte si opatřit MorphOS verzi E-UAE. Naopak přímá SOFTWAROVÁ kompatibilita MorphOSu s AmigaOS vám umožní spustit všechny moderní amigácké aplikace, pracující s grafickými a zvukovými kartami. Komunikaci s hardwarem zajišťují příslušné softwarové vrstvy CGX a AHI, jež jsou samozřejmě v MorphOSu plně integrovány.

Stejně jako AmigaOS dostal MorphOS do vínku dvě kompaktní a výkonná rozhraní CLI a GUI. A i když by toto dvojkombo bohatě postačilo, mnoho uživatelů preferuje ještě výkonnější a hezčí GUI - proto bylo do MorphOSu integrováno MUI (Magic User Interface). MUI umožňuje programátorům vytvořit propracovanější GUI, a navíc je i podstatně konfigurovatelnější a uživatel si tak může přízpůsobit GUI svým individuálním požadavkům. MUI je vlastně jeden z nejvýraznějších rysů MorphOSu, jak z hlediska možností, tak vzhledu.

Shell v MorphOSu je podobný Unixovému a nabízí vše, co můžete od takto slušně vychované části systému očekávat - příkazy AmigaDOSu (z nichž většina je podobná těm Unixáckým), lokální a globální proměnné, nahrazování a přesměrovávání příkazů, "pajpy", historie příkazů, programovatelná menu, vícenásobný shell v okně, kompatibilita s ANSI, barvy atd... Samozřejmě že balík příkazů obsahuje i všechny nezbytné pro tvorbu skripů, takže závěr zní : ti, co si CLI oblíbili, nebudou zklamáni...

Ambient je postavený na MUI a tvoří plně asynchronní nativní pracovní plochu MorphOSu. Ačkoli je open source, ve skutečnosti je určen výhradně pro MorphOS, protože je tak pevně spjat s MUI a MorphOSem, že jeho portování na jiný systém by bylo velmi obtížné. Ambient nabízí vše potřebné pro práci se systémem - ikony, adresáře, spouštění programů, práci se soubory... Ambient se velice ochotně nechá přizpůsobit vašim osobním požadavkům - práce se soubory může probíhat buď v klasickém okenním módu pomocí ikon nebo v prohlížecím módu skrz listview - řádkový výpis. Rozpoznávání typu souborů je prováděno pomocí datatypů nebo skrz mimetypy. Uživatel může libovolně editovat mimetypy pro provádění různých akcí. V Ambientu můžete snadno pomocí vestavěných nástrojů provádět jakoukoli činnost : hledání, prohlížení textů a obrázků, přehrávání hudby/zvuků, monitorování systému, formátování... V menu Ambientu máte k dispozici širokou škálu nastavení MUI i samotné pracovní plochy.

Je třeba zmínit, že uživatel MorphOSu není omezen jen používáním Ambientu. Z dědictví Amigy nám zbyly Directory Opus a Scalos, jenž mohou běžet souběžně s Ambientem nebo ho dokonce plně nahradit, a dokonce i starý dobrý amigácký Workbench 3.9, ale to je spíš záležitost pro šílence a hackery.

Výše zmíněné části MorphOSu jsou viditelné uživateli, jenž s nimi neustále pracuje : jejich vizuální ztvárnění a snadnost ovládání má vliv na uživatelovu spokojenost a pohodlí jeho práce. Například právě v Ambientu můžete za provozu měnit skiny, vlastnosti oken a gadgetů. Naopak systémový soft si neviditelné a potichoučku bublá v pozadí, ale je neméně důležitý, protože bez něj by počítač byl k ničemu! Příkladem budiž filesystémy, správa USB, tiskáren, skripty... to vše samozřejmě v MorphOSu najdete.


Shell

Harddiskové filesystémy jsou velice důležitou součástí systému - musí přesně a spolehlivě uchovávat data. MorphOS nabízí vylepšený původní amigácky FastFileSystem (FFS), jenž zůstal zachován zejména z důvodů kompatibility. SmartFileSystem (SFS) je už jiné kafe - je mnohem rychlejší a spolehlivější. Uchovává si obsah poslední operace ještě předtím, než ji provede a tím zaručuje zachování integrity harddisku dokonce i při zhroucení systému, výpadku proudu či jiných veselých příhodách. Těmito vlastnostmi si SFS vysloužil čest být defaultním MorphOSáckým filesystémem. Ovšem MorphOS nezavírá vrata ani před jinými filesystémy, třeba takový ProfessionalFileSystem (PFS), jenž je stále ještě komerčně prodáván pro Amigu. Náš okřídlený systém dokonce nepohrdne ani FileAllocationTable (FAT), starým známým z Billova světa. Pokud se přece jen vyskytne nějaké to datové nedorozumění, lze ještě spoustu věcí zachránit pomocí záchranných utilit dostupných jak pro SFS tak PFS - obnova smazaných dat, oprava struktury filesystému a dokonce reorganizace dat mající blahodárný vliv na snížení fragmentace.

USB stack pro MorphOS byl trefně nazván podle mocného vládce moří - Poseidon, a je to zřejmě nejvýkonnější nástroj pro správu USB na jakékoli platformě. Nejlépe svoje dítko a jeho možnosti zná logicky jeho autor Chris Hodges, takže Chrisi, slyšíme se? Ano, slyšíme, máš tedy slovo:-))

Ambient Settings

"Dobrý den:-)Ehm, Poseidon je softwarové řešení, které vyždíme maXXimum z USB portu a zařízení s ním spolupracujících. Do velké rodiny těchto šťastných periferií patří samozřejmě ty standardní jako myši, klávesničky, tablety (na kreslení, ne pilulky - pozn. pecaN:-))), veselé páčky alias joysticky:-), tiskárny, scannery, špehovací webkamerky, digitální foťáčky, flashkarty, ZIPky, disketové mechaniky, harddisky, paměťové karty, ethernetové adaptéry a audio zařízení atd. No a aby vám to nebylo málo, můžete spolupracovat s méně obvyklými hračkami typu UPS (Uninterruptable Power Supply - nepřerušitelný zdroj proudu), GPS zařízení nebo čtečku otisků prstů (wow, tak tohle slyším poprvé, JAKTOŽE ju kruci ještě nemám?:-)) - pozn. pecaN). Modulární design Poseidonu sqjele zapadá do prostředí MorphOS/AmigaOS - není to žádný chabý port nějakého existujícího USB stacku (třeba od brášky Linuxe), byl naprogramován specielně s ohledem na jedinečné aspekty AmigaOS/MorphOS, jenž tyto systémy činí tak efektivními. Je třeba též dodat, že Poseidon se vždy snaží udělat veškerou práci automaticky za vás, ovšem pokud je potřeba nějakého ručního nastavení pro speciální USB zařízení, Poseidon vám ochotně odhalí své neuvěřitelné konfigurační schopnosti, s nimiž vyřešíte snad jakýkoli problém. To je vše, přeju pěkný den:-))"

Pro spolupráci s tiskárnou byl do MorphOSu voperován TurboPrint, licencovaný komerční program známý též z Linuxího vesmíru. Pomocí TP máte zcela pod kontrolou svou tiskárnu, no a TP je samozřejmě k dispozici i všem spřáteleným systémovým aplikacím. Pokud si chcete užívat s nejnovějšími tiskárnami, je třeba TP updatovat - a to se vyplatí i z toho důvodu, že upgradovací balíček obsahuje i některé pomocné tiskové utilitky v MorphOSu se nenacházející:-)

Arexx. Již od AmigaOS 2.0 legenda Amigy. Arexx je interpretovaný strukturovaný skriptovací programovací jazyk vyšší třídy, vyvinutý samotnou IBM. Téměř každý amigácký program, který v našem amigáckém světě něco znamená nebo chce znamenat, má svůj Arexxový port - a zcela ochotně se nechá (pokud možno úplně) ovládat buď vlastními Arexxovými skripty nebo dokonce Arexxovými příkazy přicházejícími z jiných programů. Arexx významně zvyšuje možnosti uživatele, o čemž jsme se mohli přesvědčit během dlouhých let jeho existence. MorphOS má samozřejmě nativní implementaci Arexxu - zatím kromě samotné rexxsys.library, jež je stále vyvíjena. V současné době tedy musíme používat původní amigáckou.ZPĚT NA VÝBĚR KAPITOL