Kapitola první - Co je to MorphOS?
----------------------------------

Tuhle otázku si asi položí nejvíc čtenářů tohoto článku. Je dost dobře možné, že jméno MorphOS jste nikdy předtím neslyšeli, ale je mnohem víc pravděpodobnější, že jste už slyšeli jiné jméno - Amiga. Stačí tedy říct, že MorphOS je v současné době vylepšený klon AmigaOS. Spojení "klon AmigaOS" však MorphOS plně nevystihuje, pravý potenciál MorphOSu tkví v tom, že nabízí mnohem víc pokročilejších funkcí, které AmigaOS nemá. To je možné díky skutečnosti, že MorphOS je postaven na velmi flexibilním, výkonném a kompaktním jádře jménem Quark, jehož struktura je úplně odlišná od jádra AmigaOS nebo Linuxu.


Charakteristickou vlastností MorphOSu je jeho "velikost". Kompletní instalace celého systému si vystačí s méně než 15 megabyty (??? - pecaN) - a může to být ještě méně, pokud si systém vhodně upravíte a odstraníte ty části OS, které nejsou nezbytně nutné pro chod MorphOSu. Dalším významným rysem MorphOSu je jeho rychlost. Ačkoli není prezentován jako realtime OS, odezva při práci s ním se velice blíži rychlosti operace prováděné v reálném čase.


Hardware
--------

MorphOS běží výhradně na PPC procesorech. V současnosti jsou podporovány dvě specifické platformy : PPC akcelerátory pro Amigy (CyberstormPPC a BlizzardPPC) a PegasosPPC motherboardy. (ty distribuuje firma Genesi, též jsou použity v ODW - Open Desktop Workstation). Desky PegasosPPC jsou poháněny hardwarově abstraktní vrstvou (HAL) a otevřeným firmwarem (OF), což je vlastně jakýsi BIOS vyvinutý firmou Genesi pro její PPC produkty. S malými změnami může MorphOS běžet na jakékoli PPC desce poháněné HAL/OF - mapříklad na EFIKA 5k2.


MorphOS2

MorphOS je vlastnický produkt s výjimkou některých jeho součástí, jež jsou open source. V současnosti je k dispozici zadarmo všem majitelům AmigPPC a Pegasosů. Po registraci se můžete připojit na FTPku, z níž si stáhnoete ISO obraz MorphOSu pro vypálení bootovacího CD a též různé updaty MorphOSu.


Instalace
---------

Instalace většiny operačních systémů je obvykle během na dlouhou trať a může se stát i noční můrou, pokud zrovna nemáte šťastný den nebo jste nezkušení lameři:-). Ovšem takový drobeček, jakým je MorphOS, vám ukáže svou pravou tvář právě už při instalaci - a to jak v jednoduchosti, tak v časové nenáročnosti!

Prostě nakrmte mechaniku MorphOS bootovacím cédéčkem, v Open Firmware ho zvolte jako bootovací zařízení a MorphOS vesele naběhne přímo z placky v přednastavené konfiguraci s minimálními hardwarovými požadavky - a to vše trvá méně než jednu minutu! Nyní si jednoduše pomocí systémového prográmku vytvoříte bootovací oddíl a spustíte instalační skript, jenž na tento oddíl s radostí našroubuje MorphOS (skript je připraven na různé nepředvídané okolnosti a speciální případy, ale v podstatě jen zkopíruje obsah CD na harddisk). Pak už jen vytáhnete CD, restartujete, v Open Firmware nastavíte jako botovací zařízení příslušný oddíl harddisku a to je vše! To celé vám nezabere ani 5 minut!

Ovšem další překvapení vás čeká hned při následném prvním bootu z harddisku! Od restartu stačí hodinky odpočítat sotva 5 vteřin a už se na nás usmívá pracovní plocha MorphOSu - vítejte v ultrarychlém operačním systému!!!


MorphOS3

ZPĚT NA VÝBĚR KAPITOL