25.10.2005

3+10 hlavních důvodů proč preferuju
Pegasos a MorphOS

Autor: Flegy
HTML a diakritika: Luky, Amiginka

Se souhlasem Flegyho převzato z konference Czech Pegasos User Group - reakce na dotaz potenciálního Pegasosisty.

Pegasos:

1. Vysoký výkon, nízký příkon -> tichý počítač.
2. Možnost běhu několika OS.
3. Značkový počítač.

MorphOS:

1. Rychlý a malý OS

Veškeré akce jsou provedeny prakticky okamžitě, velmi rychlá odezva, malá velikost (v základní instalaci asi 40MB). Malá velikost a velká rychlost používaných programů.

2. Ram Disk

MOS dokáže dynamicky využít volnou paměť k vytvoření disku. Tento je vlastně paměť, do které lze ukládat data jako na kterýkoliv jiný disk, nicméně práce s ním je rychlá a přehledná. Výborná věc pro instalování programů na zkoušku a souborů, které už v budoucnu nebudou potřeba, neboť Ram Disk se samozřejmě maže resetem.

3. Virtuální obrazovky

MorphOS umožňuje naprosté většině spuštěných programů vytvořit si svoji vlastní obrazovku. Takový program potom neběží pouze v oknu, ale má pro sebe celý prostor monitoru. Obrazovek může být až 256, každá je nezávislá na ostatních, může mít svoje vlastní rozlišení a barevnou hloubku. Přepínání mezi nimi je možné okamžitě bez jakékoliv prodlevy.

4. Preemtivní multitasking

Preemtivní multitasking, který počítač nijak nezpomaluje.

5. Transparentnost

Veškeré instalované programy se vlastně prakticky neinstalují, ale pouze kopírují. V případě potřeby se potom mohou bez problémů smazat. Neexistují žádné registry, neexistuje žádné zpomalování systému v přímé úměře na množství používaných programů. Je možné "nainstalovat" a "odinstalovat" desetitisíce programů, aniž by se běh OS jakkoli zpomaloval a nebo měnil.

6. Přehlednost

MorphOS má jasně danou adresářovou strukturu. Každý soubor, který v systému je, lze snadno a logicky dohledat, nic se v systému neztrácí do, pro uživatele skrytých, míst (registry a podobně).

7. Spolehlivost

V jakékoli chvíli lze MorphOS vypnout a restartovat a systém bude vždy (a nebo skoro vždy :) opět zpětně bez problémů zaveden. Žádný scandisk a podobně není nutný. I kdyby se stalo něco opravdu hrozného (shoří harddisk :), není problém dělat si bootovací zálohu na CD. Toto CD je pak klidně možné přímo na Pegasosu spustit a pracuje se dál ;) Z toho plyne i snadná oprava případných problémů z takto vytvořeného CD, které může obsahovat i opravné utitlitky a podobně.

8. Žádný stupidní swap

Je možné softwarově zamknout disk a od té chvíle bude možné zapisovat pouze pokud se disk vypne. Nic se neukládá bez vědomí uživatele. Softwarový zámek je možný udělat i s heslem a potom je to i dobrá ochrana proti virům a jiným nechtěným programům.

9. Otevřenost

Do systému je možné přidávat programy, které zlepšují jeho užitné vlastnosti takzvané commodities. Jejich správa je centrálně zajištěna a lze je odebírat i přidávat i za chodu systému. Každý si může svůj systém upravit podle svých potřeb a požadavků.

10. Kompatibilita pro AmigaOS programy

Rychlá JIT emulace procesoru Motorola 68xxx, umožňující běh některých systémových programů určených původně pro počítač Amiga a operační systém Amiga OS. Emulace běží v pozadí a pro běžného uživatele je naprosto skrytá a nijak ji nepozná. Prostě jen spustí program a o vše ostatní se postará MorphOS. Rychlost takto emulovaných programů je fantastická a vyrovná se i nativnim programům určeným přímo pro PPC. Tím se pro Pegasos zpřístupňuje dalších několik set až tisíc aplikací.